Orlické hory

      Orlické hory (polsky Góry Orlickie, německy Adlergebirge) jsou pohoří a geomorfologický celek v severovýchodních Čechách, při hranici s polským Kladskem. Nejvyšším vrcholem je Velká Deštná, dosahující nadmořské výšky 1 116 m n. m. Název pohoří je odvozen od řeky Orlice, která tudy po česko-polské hranici protéká. Stejnojmenná Chráněná krajinná oblast Orlické hory o rozloze 204 km2 byla vyhlášena 28. 12. 1969. V rámci CHKO Orlické hory je vyhlášeno i několik maloplošných chráněných území.

logo CHKO Orlické hory


Zemská brána

      Přírodní rezervace Zemská brána se nachází v Orlických horách na toku řeky Divoké Orlice na území od hranic s Polskem po Klášterec nad Orlicí. Rezervace byla vyhlášena v roce 1987 a její celková rozloha čítá 88,2 ha, nachází se v nadmořské výšce 570 až 650 m n. m. Název je odvozen od skutečnosti, že řeka, po staletí tvořící státní hranici, se právě v tomto místě stáčí do vnitrozemí a její údolí tvoří pomyslnou bránu do země České.

most přes Divokou Orlici - Zemská brána


 Velká Deštná

      Velká Deštná (německy Großkoppe či Deschneyer Koppe) je s nadmořskou výškou 1116 m n. m. nejvyšší horou Orlických hor. Leží 3 km východně od Deštného v Orlických horách.

rozhledna na vrcholu Velké Deštné


Kostel Nanebevzetí Panny Marie

      Kostel Nanebevzetí Panny Marie je barokní kostel z první třetiny 18. století, stojící nad vsí Neratov v Orlických horách. Na konci druhé světové války vyhořel, jeho torzo poté chátralo. Po roce 2000 byl rekonstruován a osazen částečně prosklenou střechou. Kostel je od roku 1992 chráněn jako kulturní památka České republiky. Dne 14. srpna 2011 byl zařazen mezi poutní místa královéhradecké diecéze.

kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově (24.12.2019) kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově


Vrchní Orlice

      Vrchní Orlice (německy Hohen-Erlitz) je zaniklá obec ležící u hranic České republiky a Polska. Její katastrální území je součástí obce Bartošovice v Orlických horách v okrese Rychnov nad Kněžnou, jichž je Vrchní Orlice základní sídelní jednotkou. Obec byla opuštěna po druhé světové válce. Jednou ze zbývajících staveb původní obce je kostel Svatého Jana Nepomuckého ze začátku 18. století.

      Kostel Sv. Jana Nepomuckého, postavený r. 1708 – 12 Karlem Rheinem z Rokytnice, který se později zabil pádem z lešení při stavbě kostela v Neratově.

kostel Svatého Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici - stav 2021


pevnost Hanička

      Tvrz Hanička patřila do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech minulého století proti tehdejšímu rozpínajícímu se Německu.

 Dělostřelecký srub R-H-S 79 (Na mýtině) - stav 2018 Dělostřelecký srub R-H-S 79 (Na mýtině) - stav 12. srpna 2022

2022 - 2023, © Apartmány Novotný & Honza Cimr - studio visual

X

Right Click

No right click